Амброзія полинолиста небезпечний карантинний бур’ян.
Амброзія полинолиста небезпечний карантинний бур’ян.
Амброзія є одним із найнебезпечніших карантинних бур’янів, яка несе загрозу для людей та завдає великої шкоди сільському господарству. Від алергії на амброзію, за даними ВОЗ, у всьому світі страждає більше 70 млн. людей. А все через пилок, який може розноситися вітром на відстань до
Найпоширеніший вид амброзії в Україні – амброзія полинолиста. Вона належить до роду однорічних або багаторічних трав сімейства Айстрових. Вся рослина опушена, стебло пряме, гіллясте, листя завдовжки 4-15см. Амброзія може досягати висоти 20-
В період цвітіння, серед людей спостерігається алергійне захворювання – амброзійний поліноз. У людей втрачається працездатність, опухають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та очей, з’являється нежить і сльозотеча, чхання, підвищення температури, розвивається астма. Лікування алергії заподіяне пилком амброзії, довге і важке, а часом безрезультативне.
Щоб недопустити подальшого розмноження цього небезпечного карантинного бур’яну є декілька методів боротьби: агротехнічний і хімічний. Якщо амброзія росте в населеному пункті на прибудинковій території, знищити її має власник (користувач) будинку, це прямо передбачено Законом України «Про благоустрій населених пунктів». Так як в населеному пункті заборононений хімічний метод, то на невеликих площах і на присадибних ділянках необхідно проводити механічну боротьбу шляхом ручного прополювання( виривання) і скошування. Але слід пам’ятати, що після скошування амброзія починає інтенсивно відростати і тому його потрібно проводити не менше 3- 4 рази за літо. Хімічний метод захисту найефективніший але лише на початку розвитку до утворення 2-5 листків, а в подальшому її стійкість зростає.
Крім того, статтею 12 Закону України «Про карантин рослин» прямо передбачено, що знищувати карантинні бур’яни (тому числі – амброзію полинолисту) на землях сільськогосподарського призначення зобов’язані особи, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом, переробкою, зберіганням, транспортуванням, торгівлею рослинами.
Аби не допустити поширення розповсюдження амброзії полинолистої, необхідно об’єднати зусилля у боротьбі з цим небезпечним бур’яном. Нехтування та зволікання у цій важливій державній справі може завдати непоправної шкоди у суспільстві.
Державний фітосанітарний інспектор
Головного управління
Держпродспоживслужби в Полтавській області Тетяна Сахно