Як забрати трудову книжку з роботи?

Дата: 16.03.2023 14:50

Жодних особливих умов зберігання трудових книжок працівників правовий режим воєнного стану не визначає. Змін з цього приводу у законодавстві немає: зберігати трудові книжки працівників має підприємство, на якому вони працюють. Обов’язково видавати трудову книжку потрібно лише у разі, якщо працівник звільняється (ст. 47 КЗпП України).

Тож роботодавець не зобов’язаний видавати працівникам трудові книжки. Проте відсутні підстави і відмовляти працівнику у видачі такої трудової книжки на його вимогу. Таку вимогу можна оформити у вигляді заяви.

У разі видачі трудової книжки працівнику на його вимогу, працедавець знімає з себе відповідальність за збереження трудової книжки.

Алгоритм видачі трудової книжки працівнику наступний:

1. Працівник звертається до роботодавця з заявою, в якій просить видати йому трудову книжку з обґрунтуванням необхідності такої видачі.

2. Роботодавець заводить додатковий журнал обліку тимчасово виданих трудових книжок (довільної форми), де працівник розписується в отриманні та поверненні трудової книжки.

Окрім того, згідно зі ст. 7 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», у разі перебування підприємства в районі активних бойових дій роботодавець самостійно вирішує питання зберігання кадрових документів і може приймати рішення про видачу трудових книжок працівникам під підпис. Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) затверджується наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Водночас, роботодавець не може примусово видати трудову книжку на руки проти бажання самого працівника.

Головний державний інспектор Північно-Східного

міжрегіонального управління Держпраці                                       Тетяна ЖОЛОБ