10 правил надання відпустки без збереження заробітної плати для внутрішньопереміщених осіб або тих працівників, які знаходяться за межами України

Дата: 09.11.2022 08:30

1. Новий вид відпустки! Її надання врегульовано саме ч. 4 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX, а не нормами ЗУ «Про відпустки». На такий вид відпустки взагалі не поширюються  норми ЗУ «Про відпустки».

2. Така відпустка надається працівнику, який:
 • або виїхав за межі території України;
 • або набув статусу внутрішньо переміщеної особи.
 Щоб надати таку відпустку потрібні підтвердні документи.

3. Відпустка надається в обов’язковому порядку, тобто роботодавець не може відмовити у наданні такої відпустки. Надається вона не примусово, а тільки «за заявою працівника».

4. Максимальна тривалість такої відпустки обмежена — 90 календарних днів. Проте конкретну тривалість відпустки працівник визначає самостійно у заяві.
 Можна за цією відпусткою звертатися декілька разів, але загальна тривалість відпусток (частин), яку працівник може вимагати надати відповідно до цієї норми не може перевищувати 90 днів протягом дії воєнного стану.

5. Час перебування у такій відпустці не зараховують до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

6. Страховий стаж. Як і з іншими видами неоплачуваних відпусток: немає сплати ЄСВ — немає стажу.

7. Надати таку відпустку можна не раніше дати набуття чинності новою нормою – ч. 4 ст. 12 ЗУ «Про відпустку», тобто не раніше 19.07.2022.

8. Достроково припинити цю відпустку можна у випадку, коли до закінчення 90 календарних днів або того періоду, на який працівник таку відпустку взяв (наприклад, на 50 календарних днів): припиниться воєнний стан; за бажанням працівника; працівник повернеться додому (не виконується умова про виїзд за кордон або в межах України втратить статус ВПО).

9. Працівник може звільнитися під час перебування у такій відпустці.

10. Підставою для надання відпустки є заява працівника. Про це прямо вказано у нормі ч. 4 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX.

Головний державний інспектор управління

Дерпжпраці у Полтавській області                                                   Тетяна ЖОЛОБ