Мінекономіки оприлюднило проєкт Закону України "Про працю"

Дата: 23.08.2022 10:22

Мета Закону - дерадянізація законодавства про працю, створення рівних правил на ринку праці й балансування інтересів працівників і роботодавців, надання стимулів для розвитку соціально відповідального бізнесу, інвестування в національну економіку, спрощення входу-виходу з трудових відносин у поєднанні з ефективними механізмами захисту від раптової втрати роботи, полегшення пошуку нової роботи та зниження рівня безробіття.

Прийнятий у 1971 році Кодекс законів про працю України являє собою суміш правових норм, прийнятих за різних історичних та економічних умов, більшість з яких є застарілими і не можуть адекватно регулювати сучасні трудові відносини.

Головними принципами розробки проєкту Закону України “Про працю”, стали:

• збалансування інтересів сторін трудових відносин;

• зниження рівня державного втручання у індивідуальні відносини в                     сфері праці;

• визнання трудового договору основним джерелом регулювання                     індивідуальних трудових правовідносин;

• розмежування колективно-договірних та індивідуальних відносин;

• спрощення процедур входу-виходу працівників на ринок праці;

• стимулювання суб’єктів господарювання до створення робочих                     місць;

• „дебюрократизація” трудових відносин;

• дотримання конвенцій МОП та директив Європейського Союзу;

• забезпечення недискримінації працівників та реалізація принципу                     рівної оплати чоловіків та жінок за працю рівної цінності;

• оптимізація соціально-трудових гарантій та зменшення                     навантаження на трудові відносини;

• забезпечення захисту материнства, дітей та молоді.

До проєкту Закону України “Про працю” інкорпоровані норми законів України “Про оплату праці”, “Про відпустки”. Додатково включено регулювання питань щодо:

• порядку укладення обов’язкового письмового трудового договору та різних видів строкових трудових договорів;

• визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності;

• врегулювання гнучких форм організації праці, роботи з підсумованим обліком робочого часу, надомної, дистанційної праці та праці домашніх працівників;

• вдосконалення засадничих умов реалізації права на відпустку;

• реформування порядку і умов надання соціальних відпусток, з урахуванням принципу гендерної недискримінації;

• впровадження нових підходів до врегулювання індивідуальних трудових спорів, зокрема на основі процедур медіації;

• унормування процедури організації та проведення страйків, поширення норм колективних договорів та угод.

Головний державний інспектор Управління

Держпраці у Полтавській області