УВАГА! АФРИКАНСЬКА ЧУМА СВИНЕЙ!
Щодо ситуації з Африканської чуми свиней
З початку 2021 року в Україні зареєстровано 11 випадків захворювання на африканську чуму свиней (АЧС). Це значно менше у порівнянні з попередніми роками (2020 - 28 випадків, 2019 – 53 випадки, 2018 – 145 випадків).
По два випадки були зафіксовані в Миколаївський, Чернівецькій та Херсонській областях, по одному випадку – у Вінницькій, Луганській, Запорізькій, у місті Київ та останній у Харківській області. Найбільша кількість випадків (7 з 11) фіксувалася у приватному секторі та домашніх господарствах.
Загалом з початку року на АЧС досліджено 13521 пробу від свиней господарств та приватного сектору населення. У кожному разі підтвердження АЧС проводилися заходи відповідно до діючої сьогодні в Україні Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, серед яких – карантинні обмеження в неблагополучних пунктах, вилучення та знищення всіх сприйнятливих тварин та сировини від них в осередках інфекції, зонування, контроль недопущення переміщення підконтрольних вантажів з неблагополучних територій, карантинні пости, заходи в зонах захисту та нагляду, дезінфекція та дератизація, моніторинг в дикій фауні та серед домашніх свиней тощо.
Наразі неблагополучними щодо АЧС залишаються п’ять населених пунктів – два у Херсонській області та по одному в Луганській, Запорізькій і Харківській областях. Заходи реагування тривають.
На Котелевщині з початку поточного року випадків АЧС не зареєстровано, однак в 2020 році на території області зафіксували спалахи хвороби. Тож закликаємо власників свинопоголів’я уважно спостерігати за здоров’ям тварин та рекомендує дотримуватися наступних вказівок:
- перевзувайтеся і перевдягайтеся, коли заходите в приміщення, де утримуються свині. Гумове взуття - лише для свинарника. Вірус не переноситься повітрям, потрапити до тварини він може тільки тоді, коли його туди занесе недбалий власник або персонал;
- якщо ходите до лісу (збирати гриби чи ягоди), у жодному разі не заходьте в цьому одязі та взутті до свинарника, адже на ньому може бути вірус АЧС. У лісі вірус шириться серед диких кабанів;
- перед входом у свинарник покладіть (в розрізану пластикову каністру) килимок (краще поролоновий), який регулярно змочуйте дезінфікуючим засобом (наприклад, добре підійде «Білизна», універсальний чистячий засіб тощо). Це дієвий спосіб знищити бактерії та віруси на взутті;
- не пускайте у свинарник інших сторонніх людей;
- не випускайте свиней з хліва - їх не можна вигулювати;
- не утримуйте в одному приміщенні зі свинопоголів’ям інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір;
- не годуйте свиней залишками їжі зі столу. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їжу впродовж 20 хвилин перед тим, як згодуєте свиням. Корми для свиней також треба проварювати;
- щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли, - обов’язково повідомте ветеринарного лікаря;
- пам’ятайте, що рано чи пізно інфіковане вірусом АЧС м’ясо, яке заморозили в холодильнику, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання, адже вірус у них житиме впродовж тривалого часу.
Полтавське районне управління
Головного управління в Полтавській області